Karlı havada araba nasıl kullanılır?

  • 01.01.1970

“Karlı havada araba nasıl kullanır” sorusu, güvenli sürüşe önem veren pek çok sürücünün merak ettiği bir konudur. Karlı havada araba kullanmak, epeyce zorludur ama pek bazı noktalara dikkat ederek güvenli bir biçimde ilerlemek mümkün. Özellikle de kış lastiği kullanmaya ve şartlara göre zincir kullanmaya dikkat ederek. Peki, karlı havada araba kullanmanın ipuçları var mı? Karlı havalarda nasıl araba kullanılır sorusuna verilebilecek yanıtları listeleyelim…

Kışın ve Karlı Zeminde Araba Kullanmak

Kışın ve karlı havalarda araç kullanmak, genellikle uzmanlık ister. Sis ve yağış, sürücünün görüş açısını ve görüş netliğini bozarken zeminin kaygan olması da aracın kontrolünü zorlaştırabilir. Ülkemizde güney illeri dışında hemen her ilde kış mevsimi az da olsa kar yağışı alır. Peki, güvenli bir biçimde karlı zeminde araba kullanmak için neler yapmalısınız ve nasıl önlemler almalısınız?

1. Aracınızın Bakımını Yaptırın!

Kış öncesinde aracınızın bakımını mutlaka yaptırın. Periyodik Bakımda lastik basıncı, rot ayarı, balans ayarı, sileceklerin durumu gibi özellikle kış koşullarında güvenli sürüş için önemli olan detaylar gözden geçirileceği için önemlidir. Yaşadığınız bölgede kış çetin geçiyorsa kış öncesi araç bakımını ihmal etmeyin.

2. Kış Lastiği Taktırın!

Otomobiller için kış lastiği zorunluluğu yok. Ancak sürüş güvenliği için, motorun uzun ömürlü olması için ve yakıt tasarrufu için Aralık ayı itibariyle kış lastiğine geçmeniz önerilir. Özellikle de kışların bol yağışlı ve karlı geçtiği bölgelerde mutlaka kış lastiğine geçin. Lastik taktırmak için uzman desteği almanızı da öneriyoruz. Çünkü lastik takıldıktan sonra yapılacak rot ayarı ve balans ayarı da önemlidir.