Araç Bakımı Nasıl Yapılır ve Kaç Kilometrede Yapılır?

  • 01.01.1970

Araç bakımı, otomobilinizin bazı parçaları ve sıvılarının kontrol edilmesi, gerekli durumlarda bu parçaların değiştirilmesi demektir. Motor yağı ve filtrelerin değişimi, süspansiyon kontrolü gibi işlemler, aracınızın yakıt türüne ve kullanım durumuna göre yetkili servisler tarafından gerçekleştirilir.

Çalışma performansının maksimum seviyede tutulması ve sürüş deneyiminin kusursuz yaşanmasında başlıca rolü oynayan araç bakımı, herhangi bir arıza yaşanmaksızın belirli aralıklarla yapılır. Böylece otomobilinizin güvenlik ve performans gücü korunurken, yakıt tüketiminin de ideal değerlerde tutulması sağlanır.

Benzinle çalışan otomobiller, her 15.000 kilometrelik kullanımda bir, araç bakımına ihtiyaç duyarlar. Hibrit otomobillerde de 15.000 kilometre ya da yılda bir kez olmak üzere düzenli bakım yaptırılması gerekir.

Dizel araçlarda ise bu ölçü 10.000 kilometredir. Otomobil kullanma sıklığınıza göre kilometre sayacınız yıl içinde bu değerlere ulaşmayabilir. Bu durumda araç bakımı ihtiyacınızı yılda bir kez olmak üzere belirleyebilirsiniz.

Yağ gibi herhangi bir sıvıya ihtiyaç duymayan elektrikli otomobiller, 500.000 kilometreye kadar araç bakımı gerektirmiyor olsa da mekanik donanımın sağlıklı çalışması için bu araçların da yılda bir kez mutlaka yetkili servisler tarafından kontrollerinin yapılması önemlidir.